• by marka365
  • 30 Aralık 2019
  • 0

Dr. Levent Türbedar

Karbon peeling hepimizin bildiği gibi lazer cihazları medikal estetik dünyamızın vazgeçilmez bir parçası. Ancak bu kadar lazer çeşidi arasında herkesin kafası bir hayli karıştı. Bu yazımda bazılarınızın daha önce duyduğu fakat tam olarak ne olduğunu bilmediği, bazılarınız için ise yeni bir yöntem olan karbon peeling’ den bahsedeceğim.

Öncelikle Karbon Peeling adını koyduğumuz bu yöntemde “peeling” yani “soyma” ifadesinden algılanabileceği şekilde herhangi bir cilt soyma gerçekleşmiyor. Bu yönteminin en önemli özelliği, emniyetli ve hızlı bir yöntem oluşudur. Bir lazerin emniyetli ve hızlı kullanılabiliyor oluşu biz hekimlere birçok değişik cilt probleminde kullanma imkanı sağlıyor ve diğer kombinasyonlar ile birçok değişik sonuçlar elde etmeyi mümkün hale getiriyor. Bu tedaviler düşük enerjili ancak çok süratli olan bir Q-Switched özellikli li Nd YAG lazer ile yapılabilmektedir. Enerjisi düşük olduğundan, ardışık ve çok hızlı seri atışlarla sonuç elde edilebiliyor. Uygulama esnasında cilde karbon krem boyası da sürülürse eğer, etki kuvvetleniyor ve çok daha büyük bir başarıya ulaşılıyor.

Böyle bir lazerin atışları bize dokuyu yakmayacak kadar kısa süreli, ancak yine de yüksek sayılabilecek bir ısı artışı sağlamaktadır. İşte bu kontrollü ısı ile biz birçok şey elde edilebilmekteyiz. Gözenekler anında sıkılaşır, cildi yenileme mekanizmaları harekete geçer, böylelikle ciltte yaşlılık belirtileri düzelip cilt toparlar, aktif akneler bile iyileşmeye başlar, cilt yağlanması kısa sürede azalır, cilt daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm alır.

Aynı lazer ışını, karbonu ortamdan kaldırdıktan sonra; bu sefer cildin kendi renk pigmentlerine çarpıp onları ufalayarak yoğun rengin dağılmasını ve açılmasını sağlamaktadır. İlerleyen seanslarda cilt rengi daha da açılacaktır. Dolayısıyla, leke ve dövme tedavilerinin vazgeçilmez lazeridir.

Bir lazerin, karbon kremi sayesinde bu kadar şey yapabilmesi şaşırtıcı olsa dahi bu sonuçların hepsi belirli oranlarda gerçekleşmektedir. En önemlisi, herhangi bir cilt hasarı vermeyip işlemden sonra pırıl pırıl bir ciltle hayatınıza hemen geri dönebilmektesiniz. Bu yöntemin son derece emniyetli oluşu sebebiyle yazın dahi hiçbir risk almadan rahatlıkla uygulayabilmekteyiz. Tabii ki bütün beklentilerin tek seansla gerçekleşmesi mümkün olmayabilecektir. Ancak tedavileri kişilerin sorunlarına göre planlarsak ve eğer doğru bir şekilde diğer tedavilerle de desteklersek, sonuçlar, çok daha memnuniyet verici olacaktır. Tabii seansları gerektiği kadar tekrar etmek koşuluyla…

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *