Lazer lipoliz yönteminde, cilt sıkılaştırma özel olarak geliştirilmiş cihazlar ile gerçekleştirilir. Deri üzerinden bu uygulamada herhangi deri kesiği açılmaz. Deri üzerinden deri altı yağ dokusuna lazer ışınları gönderilir. Lazer yağ dokusunun zarını eritir. Zarı eriyen yağ dokusu vücut tarafından doğal yollarla vücuttan atılır. Lipoliz ile bölgesel incelme gerçekleştirilirken aynı zamanda deri de sıkılaşma yaratır.

Lazer lipoliz uygulaması sonrası eriyen yağların vücut tarafında doğal yollarla atılması çok uzun sürmez. Uygulama sonrası derideki sıkılık hemen hissedilmeye başlanacaktır. Yağların atılım süreci hastanın bedensel ve fizyolojik özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Lazerli lipoliz sonrası doktorunuzun vereceği tavsiyelere uyulması yağ atılım sürecini hızlandıracaktır.

Lazer lipoliz işleminin etkisi, yağların sıvılaşması ile gözlenmeye başlar. Çünkü yumuşayan yağ dokularının olduğu alan sıkı bir şekilde fazlalık görünümü yaratmaz. Ödemlerin de kaybolduğu bu durumda, sıvılaşan yağların tamamen atımı ile asıl sonuçlar gözlenir. Bu süre biraz da uygulama yapılan hastanın kişisel durumuna bağlıdır. Hastanın yağ dokularını vücuttan atması uzun sürerse, hormonal yapısı ve beslenme şekli bu durumu geciktirirse bu işlemin başarısız olduğu anlamına gelmez. Sadece süreç biraz daha uzun sürebilir.

Lazerli lipoliz cerrahi bir işlem değildir. Bu nedenle hasta seans sonrası taburcu edilir. Kesi açılmadığı için herhangi bir iz bırakmamaktadır. İyileşme süreci yoktur, korse ve bandaj gibi uygulamalara gerek yoktur. Deri altı yağ dokuları doğal yollarla vücuttan atıldığı için deride sarkma ya da buruşma olmaz. Yağların doğal yollarla atılması derininde kendini yenilemesine fırsat verir.